PARTENERI

Revista Stiinta si Tehnica
Erobu.com - inregistrare domenii, hosting, website. Situri incepand de la 200 ron pe an, cu gazduire inclusa
cabinet psihologic sinziana burcea autism
blog autism sinziana burcea

Cine e Online

Avem 58 vizitatori online

Login Portal



Sondaj de opinie

Credeti ca Legea 213 din 2004 trebuie modificata ?
 
Vizite din Mai 2008
Web Counter
Website Hit Counter
PageRank
FireBoard
Welcome, Guest
Please Login or Register.    Lost Password?
7000 de psihologi ameninta cu proteste Min.Transp. (1 viewing) (1) Guests
Go to bottom Post Reply Favoured: 0
TOPIC: 7000 de psihologi ameninta cu proteste Min.Transp.
#592
Sergiu Simion (Visitor)
Junior Boarder
Posts: 32
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
7000 de psihologi ameninta cu proteste Min.Transp. 16 Years, 8 Months ago Karma: 0  
Divide et impera & eroism institutional. Diversiune , manipulare, lupta, si in final aceeasi spoliere pe banii, statutul, nervii si timpul psihologilor.


"7000 de psihologi ameninta cu proteste Ministerul Transporturilor

2009-09-23 18:08:12
Peste 7.000 de psihologi din intrega tara vor protesta, la inceputul lunii octombrie, in fata Ministerului Transporturilor si vor cere demisia ministrului Radu Berceanu, se arata intr-un comunicat remis miercuri, de catre Colegiul Psihologilor din România. Forul considera ca modificarile care urmeaza a fi aduse in domeniul examenului psihologic de siguranta a circulatiei vor crea mari prejudicii in randul psihologilor, obligandu-i pe acestia sa inchida cabinetele individuale "pentru a face loc marilor clinici medicale, care actualmente furnizeaza servicii psihologice in ilegalitate".


Sursa : http://impactnews.ro/ultima-ora/7000-de-psihologi-amenin%C5%A3%C4%83-cu-proteste-Ministerul-Transporturilor-20494

pretul/examinare este problema
Andrei
Preturile sunt trase in jos de policlinici si de instructori, care vor partea lor. Nici functionarii de la minister nu sunt straini de comisioane. Faza cu iesitul in strada ... nu cred



o sa faca medicii si gata

Miky
am terminat psihologia la Spiru si parca suntem ciumati


psy
puia/sisu
la psihiatru cu voi ... tti de la Spiru respect


Copsi vs. MT
Radu din Craiova
poveste veche..., dar la colegiu sant aceiasi oameni ca la MT, in comisie esti umilit, imi iau atestatul si nu mai vreau sa calc pe acolo am fost anul trecut dupa o adeverinta, era o tipa care a tipat la mine ca o deranjam


diplome Spiru
A
Stie cineva daca se primesc diplomele de la Spiru Haret, vreau sa-mi iau atestat, iar cele de la secretariat sunt confuze? Multumesc.


Parerea mea
Lucian
Nu ministerul greseste ci psihologii, multi psihologi muncesc pentru cabinete medicale si nu-si respecta colegii. Stie cineva ce formare in psihoterapie este acceptata in SUA si Canada?


Parerea mea
Miky
Am inteles ca se accepta diplomele de la Spiru, am vorbit cu juristul lor



care e legea

Andrei
Despre ce lege este vorba? Ce numar?
 
Report to moderator   Logged Logged  
  The administrator has disabled public write access.
#593
Lucian A (User)
Expert Boarder
Posts: 88
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Re:7000 de psihologi ameninta cu proteste Min.Transp. 16 Years, 8 Months ago Karma: 0  
Mi se pare normal ca Copsi sa fie alaturi de acei psihologi din transporturi. In mandatul trecut a lui Berceanu, MT a scos o reglementare privind psihologia transporturilor care scotea practic din circuit Colegiul. Aia au facut infarct, iar norocul lor a fost iesirea PD de la guvernare. Odata venit Orban lucrurile s-au schimbat in bine, pentru Colegiu desigur, si dupa mai multe negocieri, si o puternica influenta pe filiera liberala, s-a abrogat actul respectiv, s-au emis alte ordine care au fost abrogate, iar in final s-a ajuns la ceva apropiat de dorintele colegiului. Buba a fost ca nu au scos si normele de aplicare, care trebuiau sa apara in octombrie trecut. Numai ca normele astea sunt cam gata si se asteapta publicarea. Iar Colegiul e gata de infarct pentru ca va fi scos din joc, si atunci libera practica in transpoturi va fi buna de sters la cur.
Faptul ca se da prioritate policlinicilor mi se pare normal - nu numai ca ofera servicii integrate, dar stii unde sa ii gasesti, nu ai de-a face cu cabinete fantoma care azi sunt miine nu mai sunt, si cu psihologi fara nici o responsabilitate. Avizele pe transporturi se dau pe banda rulanta, asa ca chestia ca ce munca fac psihologii din domeniu (cu unele exceptii desigur) e vorba in vint. Si oricum examinarea psihologica a soferilor amatori nu isi are rostul, pentru ca nu foloseste la nimic, mai ales ca este facuta asa cum stim majoritatea, si plus ca nu exista nici o responsabilitate a psihologului vis-a-vis de cel examinat. Plus ca in Codul Rutier se prevede ca examinarea psihologica nu este obligatorie si nu se mai emite aviz ci doar recomandari. De ce se face in continuare... pai tre sa cistige unii o piine iar Colegiul sa-si faca sediu de 1 milion de euro ...asta in caz ca nu va dati seama care e miza Copsi ...banii de la psihologii din transporturi ...
Detalii despre actele normative emise si abrogate in Transporturi si despre razboiul rece dintre Copsi si MT gasiti aici:
http://www.psihologiaonline.ro/index.php?option=com_fireboard&Itemid=26&func=view&id=62&catid=21

PS: Astept cu nerabdare sa vad cei 7.000 de psihologi in strada. Sunt curios de unde au scos cifra.
 
Report to moderator   Logged Logged  
 
Last Edit: 2009/09/27 23:09 By Lucian A.
  The administrator has disabled public write access.
#594
admin_po (Admin)
Admin
Posts: 469
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Re:7000 de psihologi ameninta cu proteste Min.Transp. 16 Years, 8 Months ago Karma: 0  
COMUNICAT - intentia Ministerului Transporturilor de a anula dispozitiile Ordinului MT nr. 922/2007


COLEGIUL PSIHOLOGILOR DIN ROMANIA


COMUNICAT

privind intentia Ministerului Transporturilor si Infrastructurii de a anula dispozitiile
Ordinului MT nr. 922/2007



In data de 22 septembrie 2009, Directia medicala din cadrul Ministerului Transporturilor si Infrastructurii a inaintat presedintelui Colegiului Psihologilor din Romania proiectul unui ordin prin care se abroga dispozitiile Ordinului MT nr. 922/2007. Proiectul inaintat este insa inacceptabil din toate punctele de vedere, reprezentand o intoarcere in timp la reglementari care au scandalizat corpul profesional al psihologilor romani in anul 2007.

Reamintim pe aceasta cale faptul ca dispozitiile Ordinului MT nr. 922/2007 au fost stabilite prin negocieri directe intre reprezentantii Ministerului Transporturilor si cei ai Colegiului Psihologilor din Romania, fapt care a constituit un succes de ambele parti si o prima etapa in profesionalizarea si externalizarea serviciilor psihologice in specialitatea psihologia transporturilor.

Prin Ordinul MT nr. 922/2007 au fost recunoscute mai multe drepturi ale psihologilor romani precum si ale formelor independente de exercitare a profesiei, fiind reglementata in mod independent examinarea psihologica in domeniul sigurantei circulatiei. De asemenea, prin actul mai sus-amintit au fost eliminate mai multe prevederi abuzive, stabilite prin reglementarea precedenta ce se doreste a fi negociata. Astfel, a fost realizat un sistem functional de colaborare intre Ministerul Transporturilor si Infrastructurii si Colegiul Psihologilor din Romania, ceea ce a permis agreerea furnizorilor de servicii psihologice, a incurajat dezvoltarea competentelor profesionale ale psihologilor romani si a creat conditiile unor practici concurentiale in domeniu.

Din pacate, in acest interval, Directia medicala a continuat sa agreeze societatile comerciale pentru efectuarea examinarilor psihologice ale persoanelor cu competente in domeniul sigurantei circulatiei, fara respectarea dispozitiilor legale. Astfel am constatat si am sesizat in nenumarate randuri Ministerului Transporturilor despre incalcarea dispozitiilor Ordinului MT nr. 922/2007 prin emiterea unor certificate de agreere pentru examinarea psihologica unor societati comerciale, in special policlinicilor private, care nu respecta dispozitiile Legii nr. 213/2004 si actele de punere in aplicare, insa Directia medicala nu a raspuns nici pana astazi acestor sesizari.

Directia medicala nu a inteles nici pana astazi realitatea legislativa din Romania, faptul ca exista doua profesii independente, reglementate prin doua legi speciale distincte, respectiv profesia medicala si cea psihologica.

Prin proiectul propus, Ministerul Transporturilor si Infrastructurii reia in mare parte dispozitiile Ordinului MT nr. 2462/2006, aprobat la propunerea aceleiasi Directii medicale, care, din fericire a fost abrogat prin chiar dispozitiile Ordinului MT nr. 922/2007. Practic, Ministerul Transporturilor si Infrastructurii doreste sa mai aprobe odata un ordin abrogat, si aceasta impotriva vointei psihologilor romani si a autoritatii romane competente pentru profesia de psiholog.

Consideram ca propunerile inaintate de catre Ministerul Transporturilor si Infrastructurii sunt inacceptabile pentru psihologii romani, iar invitatia la dialog pe marginea acestor propuneri este o sfidare la adresa corpului nostru profesional, in conditiile in care se reiau ideile functionarilor Directiei medicale si forului executiv din cadrul Ministerului Transporturilor si Infrastructurii, idei care favorizeaza o anumita categorie de societati comerciale, constituita din vechi colaboratori.

De asemenea, in cazul in care noul proiect va fi aprobat, se creeaza premisele unui monopol al furnizarii serviciilor psihologice, prin care comisiile teritoriale de siguranta a circulatiei si navigatiei vor putea majora în mod nejustificat si artificial cheltuielile de examinare psihologica.

Noul proiect contine una dintre aberatiile juridice ale ultimelor decenii, respectiv obligatia psihologilor de a incheia un contract de colaborare cu unitatile sanitare din subordinea Ministerului Transporturilor si Infrastructurii si de a achita acestora fara niciun temei legal un comision de 10% din toate veniturile obtinute in urma desfasurarii activitatii. Aceste masuri, precum si celelalte prevederi abuzive prezentate in proiect vor conduce la desfiintarea formelor independente ale profesiei care activeaza in domeniu deoarece acestea nu vor putea indeplini conditiile stipulate in ordin.

In ceea ce priveste sistemul de raportare on-line a avizelor de inaptitudine, Colegiul Psihologilor din Romania a elaborat inca din anul 2008 un astfel de program informatic, insa implementarea acestuia trebuia sa fie realizata in colaborare cu Ministerul Transporturilor, fapt care condus la blocarea acestei initiative. Preluarea ideii si inserarea sa in noul proiect reprezinta numai o simpla motivatie, dupa o veche reteta, fara solutii concrete, pentru a se putea aproba celelalte reglementari aberante cuprinse in proiect.

In concluzie, se poate observa ca intentiile celor care au elaborat acest proiect vizeaza controlul asupra pietei examinarilor psihologice si subordonarea formelor independente de exercitare a profesiei de catre unitatile sanitare din subordinea Ministerului Transporturilor si Infrastructurii sau de catre colaboratorii acestora.

Avand in vedere cele prezentate mai sus, Colegiul Psihologilor din Romania, autoritate romana competenta pentru profesia de psiholog, cu atributii directe in reglementarea profesiei si apararea drepturilor si intereselor psihologilor romani, protesteaza impotriva intentiei Ministerului Transporturilor si Infrastructurii de a reintroduce o reglementare aberanta, sanctionata deja prin abrogare.

Totodata, Colegiul Psihologilor din Romania solicita Ministerului Transporturilor si Infrastructurii sa explice care a fost ratiunea care a stat la baza unei asemenea initiative si de ce a incercat sa aprobe din nou un act, care a fost deja dezavuat in mod deschis in anul 2007.

In cazul in care aceste demersuri vor continua, iar ministrul de resort nu va renunta in mod expres la agreerea societatilor comerciale, Colegiul Psihologilor din Romania anunta intentia de a initia un protest in luna octombrie, in fata Ministerului Transporturilor si Infrastructurii, pentru a cere mentinerea si respectarea legislatiei in vigoare.

Asiguram pe aceasta cale toti psihologii romani, ca autoritatea romana competenta pentru profesia de psiholog va apara intotdeauna drepturile si interesele legitime ale profesionistilor si se va solidariza cu initiativele membrilor sai, in scopul de a pastra demnitatea si independenta profesionala, consfintite deja printr-o lege organica.

Pentru o mai buna cunoastere a aspectelor mentionate mai sus va prezentam o situatie comparativa a reglementarilor privind examinarea psihologica a persoanelor cu responsabilitati in siguranta circulatiei.


Presedinte,

Prof. univ. dr. Mihai ANITEI


23 septembrie 2009, Bucuresti

http://www.copsi.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=613&Itemid=84
 
Report to moderator   Logged Logged  
 
Last Edit: 2009/09/27 23:35 By admin_po.
  The administrator has disabled public write access.
#595
admin_po (Admin)
Admin
Posts: 469
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Re:7000 de psihologi ameninta cu proteste Min.Transp. 16 Years, 8 Months ago Karma: 0  
De pe site-ul Ministerului Transporturilor

http://www.mt.ro/evenimente/comunicate_de_presa.html

24 septembrie 2009

Precizare
Referitor la articolul publicat miercuri, 23.09.2009, de catre Agentia de Presa Mediafax, sub titlul "Peste 7.000 de psihologi se pregatesc sa protesteze in fata Ministerului Transporturilor", pentru o corecta si completa informare a cititorilor, va transmitem urmatoarele informatii:


Ministerul Transporturilor si Infrastructurii a luat act cu surprindere de reactia extrem de agresiva si lipsita de principialitate a conducerii Colegiului Psihologilor din Romania la un document de lucru vizand calitatea actului medical si psihologic care se refera la personalul din siguranta circulatiei rutiere.
Comunicatul Colegiului Psihologilor acuza in necunostinta de cauza, isi asuma decizii si masuri total nepotrivite fata de dorinta de colaborare manifestata de Ministerul Transporturilor si Infrastructurii, ameninta si insulta fara obiect.
Numarul mare de accidente rutiere cu consecinte foarte grave au, in marea lor majoritate cauze ce tin de conditia de sanatate fizica si psihica a personalului, de capacitatea acestora de a conduce in conditii de siguranta. Acesta situatie ar trebui sa intereseze toti factorii responsabili, inclusiv Colegiul Psihologilor din Romania, si acestia sa raspunda constructiv si profund responsabil in gasirea celor mai bune solutii de imbunatatire a activitatilor implicate in fenomenul sigurantei traficului.
Negam toate aceste acuze si afirmam inca o data hotararea Ministerului Transporturilor si Infrastructurii ca, in calitatea sa de autoritate in domeniul sigurantei circulatiei rutiere, de a lua cele mai potrivite masuri in conformitate cu legislatia in vigoare si cu directivele europene in vederea perfectionarii activitatilor legate de securitatea traficului.
 
Report to moderator   Logged Logged  
  The administrator has disabled public write access.
#620
admin_po (Admin)
Admin
Posts: 469
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Re:7000 de psihologi ameninta cu proteste Min.Transp. 16 Years, 8 Months ago Karma: 0  
Drepturi profesionale versus profituri institutionale


Motto :
"Suntem institutii si nimic din ceea ce este profitabil nu ne este strain"


Pe soselele Romaniei se desfoara un razboi continuu si o adevarata tragedie in care protagonistii sunt cetatenii cu sau fara carnet auto. Pierderile ingrozitoare in vieti omenesti ( uneori se ajunge si la 20 de morti zilnic !) sunt contabilizate zilnic de televiziuni desi toti soferii se spune ca sunt testati “profesional medical si psihologic” iar in ultima vreme pentru carnetul auto li se cere si cazier . Pe de alta parte, exista si tari in care nu se face nici un fel de examen dar oamenii respecta si viata proprie si viata altora si legile si institutile si pe ei insisi . La noi, toate institutiile “abilitate” ( in primul rand Politia ) fac “toate eforturile” , cu rezultate nule , in timp intreg sistemul bine pus la punct dar total ineficient pentru scopul declarat , umple in mod constant niste conturi. Ultimul act consumat in domeniu are drept obiect o placinta mancata frateste pana de curand de Colegiul Psihologilor Romani ( cam sinistru titlu...) si de Ministerul Transporturilor ( sau drumurilor cam inexistente... ). Pe scurt , probleme in Paradis.

( Sursa : http://www.psihologiaonline.ro/index.php?option=com_fireboard&Itemid=26&func=view&id=592&catid=20 )

Mai intai, placinta initiala a fost impartita "frateste" intre cei doi protagonisti ( CPR- Colegiul Psihologilor Romani - MT- Ministerul Transporturilor ) ai dramoletei care se joaca la scena deschisa pe ceea ce a mai ramas din spinarea , munca si banii psihologilor romani :

CPR : “Astfel, a fost realizat un sistem functional de colaborare intre Ministerul Transporturilor si Infrastructurii si Colegiul Psihologilor din Romania, ceea ce a permis agreerea (s.n.) furnizorilor de servicii psihologice, a incurajat dezvoltarea competentelor profesionale ale psihologilor romani si a creat conditiile unor practici concurentiale in domeniu.”

N.B. Sistemul "agreerii" specific sistemului de stat si marilor contracte inhatate de sistemul "baietilor destepti" pe spinarea "prostilor" este unul care nu mai are nevoie de comentarii dat fiind buna traditie a "moftului ( social ) roman" .

Apoi, urmeaza batalia pe placinta cu amendamentul ca reprosurile aduse adversarilor sunt facute intotdeauna prin intermediul propriului sistem de valori si propriilor defecte dupa principiul conform caruia nimeni nu poate sari peste umbra lui si cine acuza de fapt se scuza recunoscand indirect monopolul pe care il detine de fapt :

CPR : “De asemenea, in cazul in care noul proiect va fi aprobat, se creeaza premisele unui monopol al furnizarii serviciilor psihologice, prin care comisiile teritoriale de siguranta a circulatiei si navigatiei vor putea majora în mod nejustificat si artificial cheltuielile de examinare psihologica.”

Numai ca placinta e prea gustoasa sa mai poata fi impartita :

MT : “Negam toate aceste acuze si afirmam inca o data hotararea Ministerului Transporturilor si Infrastructurii ca, in calitatea sa de autoritate in domeniul sigurantei circulatiei rutiere, de a lua cele mai potrivite masuri in conformitate cu legislatia in vigoare si cu directivele europene in vederea perfectionarii activitatilor legate de securitatea traficului.”

Hazul e ca in aceste conditii eroismul institutional are deja accente ( comice ) de ... tragedie greaca in contextul revolutiunii proletare facuta din birourile sediului de 1.000.000 de euro al autoritatii competente, cu ajutorul cotizantilor care acum sunt trimisi tot ei, in strada ( 7000 fix ! ) sa sustina interesele celor ramasi pe baricade in birouri sa apere institutia , valorile , privilegiile ,si conturile Colegiului de colegul de placinta devenit brusc adversar :

CPR : “In cazul in care aceste demersuri vor continua, iar ministrul de resort nu va renunta in mod expres la agreerea societatilor comerciale, Colegiul Psihologilor din Romania anunta intentia de a initia un protest in luna octombrie, in fata Ministerului Transporturilor si Infrastructurii, pentru a cere mentinerea si respectarea legislatiei in vigoare.”

Asteptam demonstratiunea , revolutiunea si spectacolul gratuit in direct la TV si la o ora de varf. Dar , batem in lemn, ca nu cumva aceasta sa devina una din cele mai mari greseli de tactica si strategie. Mai era odata cineva care a mai planificat o asemenea demonstratiune in direct impotriva dusmanului de clasa si de placinta . Si a fost ultima ...

P.S. In numele psihologilor , dar cu ochii la buzunarul lor, ca intotdeauna pana acum, vorbesc altii . Sa vedem pana unde si cat mai pot fi manipulati acesti psihologi romani care au ramas si fara profesie, si fara demnitate, si cu banii luati dar cu drepturile profesionale aparate in mod liberal de... altii. In realitate, acest fel de psihologie nu mai este de fapt psihologie, CPR "vrea" , dar nu poate apara interesele psihologilor romani . MT "vrea", dar poate nu apara interesele cetatenilor romani. Dar cetatenii romani mor in continuare oficial in razboiul neoficial de pe soselele patriei. Sub ochii autoritatilor competente.

Sergiu SIMION
28 septembrie 2009


http://sergiusimion.blogspot.com/2009/09/drepturi-profesionale-versus-profituri.html
 
Report to moderator   Logged Logged  
  The administrator has disabled public write access.
Go to top Post Reply
Powered by FireBoardget the latest posts directly to your desktop
Psihologie