PARTENERI

Revista Stiinta si Tehnica
Erobu.com - inregistrare domenii, hosting, website. Situri incepand de la 200 ron pe an, cu gazduire inclusa
cabinet psihologic sinziana burcea autism
blog autism sinziana burcea

Cine e Online

Avem 99 vizitatori online

Login Portal



Sondaj de opinie

Credeti ca Legea 213 din 2004 trebuie modificata ?
 
Vizite din Mai 2008
Web Counter
Website Hit Counter
PageRank
FireBoard
Welcome, Guest
Please Login or Register.    Lost Password?
Colegiul Psihologilor din Romania - pro si contra
Go to bottom Post Reply Favoured: 0
TOPIC: GDRP
#277
Sergiu Simion (Visitor)
Junior Boarder
Posts: 32
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
GDRP 17 Years, 2 Months ago Karma: 0  
Apeluri: Sergiu Simion. Grupul pentru Democratizarea si Reforma Societatii Romanesti
Scris la Friday, March 13 @ 16:42:42 CET de catre asymetria

Dupa 20 de ani de sperante inselate constant si progresiv, precedati de altii 20 in care il asteptam pe Godot, cel care nu venea niciodata, suntem intr-un moment de bilant in care pentru orice constiinta ganditoare despartirea apelor este inevitabila, daca nu cumva consimte sa fie coparticipant la masacrul legal al societatii romanesti ( in masura in care aceasta mai exista ), in care sunt distruse sistematic nu numai radacinile lumilor trecutului ci si germenii lumilor posibile prin subminarea constienta si criminala a oricaror repere sociale si morale, prin confuzie, ambiguitate, destructurare, nedeterminare si incertitudine in numele unui individualism desantat si al unui comunitarism pervers. Consecintele sunt evidente. Vad o singura solutie.
Sergiu Simion

Dupa 20 de ani de sperante inselate constant si progresiv, precedati de altii 20 in care il asteptam pe Godot, cel care nu venea niciodata, suntem intr-un moment de bilant in care pentru orice constiinta ginditoare despartirea apelor este inevitabila, daca nu cumva consimte sa fie coparticipant la masacrul legal al societatii romanesti ( in masura in care aceasta mai exista), in care sunt distruse sistematic nu numai radacinile lumilor trecutului ci si germenii lumilor posibile prin subminarea constienta si criminala a oricaror repere sociale si morale, prin confuzie, ambiguitate, destructurare, nedeterminare si incertitudine in numele unui individualism desantat si al unui comunitarism pervers. Consecintele sunt evidente.

Vad o singura solutie.



De la societatea civila la societatea in civil

You cannot live in fear and succeed. Not in the long run and certainly not as a nation. You cannot continue to treat your citizens as stupid cattle.

( Matei Paun , Closed minded )

Dupa 20 de ani de la Revolutia din 1989, situatia societatii romanesti a devenit intolerabila. O mare parte din vina apartine si intelectualilor care, in multe cazuri, prin lipsa de atitudine, lipsa de coeziune, interese inguste, orgolii, tacere si oportunism politic, social si profesional au contribuit direct sau indirect la intrarea societatii romanesti in actuala stare de parabioza.
Singura atitudine posibila este DELIMITAREA de actuala directie de evolutie ,a rebours, a societatii romanesti in care, pe nesimtite, s-a trecut de la societatea civila la o societate in civil, spre o perversa militarizare.

In aceasta noua societate , Academia Romana gireaza DEX-ul cu toate obscenitatile in variantele lor complete , jurnalistii le citeaza ,stiintific, in ziare de mare tiraj , scriitorii fosti disidenti si formatorii de opinie dau tonul la posturile TV , in timp ce agresivitatea verbala, fizica si comportamentul obscen sufoca intreg spatiul social .
Omul normal, moral, cu bun simt , civilizat si cult nu mai este demult pe statul de plata al acestei societati. Mai mult decat atat, este in pericol, ultima reduta atacata fiind chiar fibra morala a societatii romanesti ( dezincriminarea penala a incestului semnalata recent de presa, indica virulenta extrema a acestui atac ).

Propunerea mea este infiintarea unor grupuri ( retele ) de intalnire active si transparente pe Internet ( este inca un spatiu liber !) care nu sunt supuse rigorilor administrative sau sicanelor birocratice din spatiul social real. Aceste grupuri pot atrage oamenii cu un sistem de valori umanist care sa-si poata exprima astfel punctul de vedere fie ca este vorba de de afinitati elective in cazul unui grup restrans agregat prin reciprocitate , de profesii sau domenii confiscate ( de militari , in cazul psihologiei ) sau de societatea romaneasca in ansamblu.

Asistam la o reconfigurare sinistra a societatii romanesti si singura cale posibila de rezistenta daca nu dorim sa-i fim sau sa-i ramanem complici, sunt aceste grupuri care pot actiona numai pe Internet. Conditiile concrete de agregare pot fi detaliate in fiecare caz.
Iata doua posibile propuneri pentru agregarea puterii celor fara de putere :


Grupul pentru Democratizarea si Reforma Psihologiei ( GDRP)
Grupul pentru Democratizarea si Reforma Societatii Romanesti ( GDRSR )
.

Cum dupa cei 20 de ani de tranzitie starea de pasivitate ( motivata ?! ) a oamenilor care se simt straini in propria lor tara unde ar fi trebuit sa primeasca medalii pentru ca au ramas in viata si nu au innebunit inca , dar si a societatii romanesti in ansamblu atinge pragul depresiei sociale , nimeni nu poate da un raspuns clar la intrebarea : "Ce va urma ?!" . Cu atat mai mult nu putem sti de la inceput daca la noi sunt coapte conditiile care favorizeaza aparitia retelelor de comunicare de care se vorbea inca de acum 20 de ani ( John Naisbitt - Megatrends ).

Ramane o singura intrebare. Quo Vadis, Romania ?
Alegerea este numai a noastra .


Sergiu SIMION

( http://www.asymetria.org/modules.php?name=News&file=article&sid=698 )
 
Report to moderator   Logged Logged  
  The administrator has disabled public write access.
Go to top Post Reply
Powered by FireBoardget the latest posts directly to your desktop
Psihologie