Se cam ascute lupta de clasa ca sa zic asa. Odata cu locul lasat gol dupa retragrea domnului Mitrofan, a inceput o lupta pentru ciolanul numit Colegiu Psihologilor. Odata cu asta avem si prima platforma program a unui candidat la aceasta functie. E vorba de mesajul transmis de Doru Dima, dar si articolele care au fost deja publicate pe acelasi subiect.
http://www.psihologiaonline.ro/index.php?option=com_fireboard&Itemid=26&func=view&id=281&catid=37Practic avem de a face cu o mini campanie electorala, ceea ce e de bine daca stam sa ne gindim. Asteptam si reactia celorlalti candidati. Oricum simplul fapt ca cineva si-a anuntat programul pe urmatorii 4 ani este un lucru pozitiv. Sa ne amintim ca la primele alegeri a fost practic o singura candidatura, a doua propunere (Mircea Miclea) fiind declinata. Sa ne mai gindim ca simplul fapt de a exista inca o propunere pentru functia suprema, a prilejuit la acea data o iesire a domnului Mitrofan, care, la 14 ani de la revolutie nu concepea ca ar putea avea macar 1 contracandidat….
Acum, au aparut deja 6 candidati, fara sa mai punem la socoteala cele 3 filiale care l-au propus tot pe Mitrofan. Se pare ca lupta va fi strinsa, iar Bucurestiul a sunat deja mobilizarea. Sub conducerea noului presedinte de filiala, domnul Cracsner, militar de cariera, s-au strins rindurile, s-a facut ordine si s-a sunat mobilizarea, astfel ca au depasit planul la productia de delegati la Conventia Nationala – in loc de 180 au 240 – eroare procedurala cica. Mi-e ca daca ii iei la bani marunti rezulta ca au mai multi delegati decit psihologi. Lupta va fi strinsa, nu cred ca cei din Bucuresti vor accepta pe cineva din provincie, si ca sa nu se intimple asta, nu va mai conta cine iese, numai sa fie din Bucuresti. Faptul ca domnul Dima si-a facut public programul nu cred ca are mare influenta, jocurile se fac mai mult in culise, dar nu se stie niciodata, pot apare oricind surprize. Om trai si om vedea. Pina atunci se mai ascut sabii, se sapa transee, se sapa candidati, se fac si se desfac aliante. Cit de mult folosesc toate astea psihologului de rind…pai deloc .. e doar politica. Ca asta ne mai lipsea

Asteptam stiri ..