PARTENERI

Revista Stiinta si Tehnica
Erobu.com - inregistrare domenii, hosting, website. Situri incepand de la 200 ron pe an, cu gazduire inclusa
cabinet psihologic sinziana burcea autism
blog autism sinziana burcea

Cine e Online

Avem 139 vizitatori online

Login Portal



Sondaj de opinie

Credeti ca Legea 213 din 2004 trebuie modificata ?
 
Vizite din Mai 2008
Web Counter
Website Hit Counter
PageRank
FireBoard
Welcome, Guest
Please Login or Register.    Lost Password?
Vanatoare de studenti la psihologie ?! (1 viewing) (1) Guests
Go to bottom Post Reply Favoured: 0
TOPIC: Vanatoare de studenti la psihologie ?!
#436
Sergiu Simion (Visitor)
Junior Boarder
Posts: 32
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Vanatoare de studenti la psihologie ?! 16 Years, 10 Months ago Karma: 0  
Vanatoare de studenti la psihologie ?!


Din nefericire, si acum , ca si in urma cu cativa ani cand ziarul "Cotidianul" a publicat primul material despre starea reala a psihologiei romanesti, am aflat din nou despre cazuri de hartuire a studentilor . Redau aici un comentariu pe care l-am facut la un postare anterioara care a provocat prin ricoseu o vie dezbatere in cu totul alt plan :

"Pentru primul comentariu ( la care am raspuns studentului in particular si pe email ) este de subliniat ca monitorizarea si hartuirea studentilor (inclusiv umilirea in public! ) de catre unii profesori si de la unele facultati ( in special cele de psihologie ! ) este o practica pe cat de nociva, pe atat de reala. Inca de acum cativa ani am avut semnale ca la Constanta li se cerea studentilor sa comunice facultatii email-ul, ID-ul de messenger , telefonul mobil ,etc. iar cei mai capabili studenti erau sicanati, persecutati si umiliti in public.
Acum primesc din tara semnale ( greu de verificat...) pur si simplu de tip SF , in sensul ca unele adrese de grup au disparut in mod inexplicabil de pe bloguri personale , mesaje din tara nu au ajuns la adresele la care au fost trimise , iar pe cai ocolite s-a putut afla ca sute de computere au cazut in mod inexplicabil prin virusare. Daca este asa, atunci implicatiile sunt considerabile .
Dar cel mai grav lucru este semnalarea faptului ca la unele facultati din tara au fost introduse la lumina zilei metode si tehnici de supraveghere specifice cazarmilor ! Studentilor li se cer zeci de formulare cu date personale sau care le afecteaza chiar intimitatea . La comisiile de licenta studentii sunt chestionati de profesori daca au citit ...acest blog ( ?!- acesti pseudouniversitari si-au pierdut de mult simtul realitatii ca sa nu spun ca isi sapa singuri groapa... ) . Unii studenti au ca sarcina monitorizarea IN PAUZE a activitatii colegilor pe care nu trebuie sa-i scape din ochi !
Daca aceste semnale sunt REALE , am certitudinea ca aceste metode si tehnici securiste de control si intimidare a studentilor ( pe care le-au trait ,se pare, toate generatiile de pana acum ! ) sunt folosite pentru ultima data
."

( http://sergiusimion.blogspot.com/2009/05/tradarea-psihologiei.html)



Update


Dupa unele relatari din provincie ( dar fara alte detalii ) , e mare fierbere prin conducerea universitatilor ( intr-un caz aproape ca s-a ajuns la blocarea examenului de licenta si a fost nevoie de interventii pana la nivel de minister pentru continuarea lui ).
 
Report to moderator   Logged Logged  
  The administrator has disabled public write access.
Go to top Post Reply
Powered by FireBoardget the latest posts directly to your desktop
Psihologie