Vanatoare de studenti la psihologie ?!
Din nefericire, si acum , ca si in urma cu cativa ani cand ziarul "Cotidianul" a publicat primul material despre starea reala a psihologiei romanesti, am aflat din nou despre cazuri de hartuire a studentilor . Redau aici un comentariu pe care l-am facut la un postare anterioara care a provocat prin ricoseu o vie dezbatere in cu totul alt plan :
"
Pentru primul comentariu ( la care am raspuns studentului in particular si pe email ) este de subliniat ca monitorizarea si hartuirea studentilor (inclusiv umilirea in public! ) de catre unii profesori si de la unele facultati ( in special cele de psihologie ! ) este o practica pe cat de nociva, pe atat de reala. Inca de acum cativa ani am avut semnale ca la Constanta li se cerea studentilor sa comunice facultatii email-ul, ID-ul de messenger , telefonul mobil ,etc. iar cei mai capabili studenti erau sicanati, persecutati si umiliti in public.
Acum primesc din tara semnale ( greu de verificat...) pur si simplu de tip SF , in sensul ca unele adrese de grup au disparut in mod inexplicabil de pe bloguri personale , mesaje din tara nu au ajuns la adresele la care au fost trimise , iar pe cai ocolite s-a putut afla ca sute de computere au cazut in mod inexplicabil prin virusare. Daca este asa, atunci implicatiile sunt considerabile .
Dar cel mai grav lucru este semnalarea faptului ca la unele facultati din tara au fost introduse la lumina zilei metode si tehnici de supraveghere specifice cazarmilor ! Studentilor li se cer zeci de formulare cu date personale sau care le afecteaza chiar intimitatea . La comisiile de licenta studentii sunt chestionati de profesori daca au citit ...acest blog ( ?!- acesti pseudouniversitari si-au pierdut de mult simtul realitatii ca sa nu spun ca isi sapa singuri groapa... ) . Unii studenti au ca sarcina monitorizarea IN PAUZE a activitatii colegilor pe care nu trebuie sa-i scape din ochi !
Daca aceste semnale sunt REALE , am certitudinea ca aceste metode si tehnici securiste de control si intimidare a studentilor ( pe care le-au trait ,se pare, toate generatiile de pana acum ! ) sunt folosite pentru ultima data."
(
http://sergiusimion.blogspot.com/2009/05/tradarea-psihologiei.html)Update
Dupa unele relatari din provincie ( dar fara alte detalii ) , e mare fierbere prin conducerea universitatilor ( intr-un caz aproape ca s-a ajuns la blocarea examenului de licenta si a fost nevoie de interventii pana la nivel de minister pentru continuarea lui ).