|
Salonul International de Psihologie, 19 – 22 iunie, Bucuresti (www.salonulpsi.ro) In primul rind nu prea am inteles de ce anume acest salon se numeste „International”…doar pentru ca au fost citiva invitati din strainatate ???……. In al doilea rind, Salon de Psihologie e cam mult spus, dat fiind ca multe din prezentari sunt mai degraba la limita psihologiei, sau se incadreaza la terapii alternative. Personal, desi am fost prezent acolo 3 zile la rind, nu prea am simtit psihologia ca sa spun asa. Mai precis, foarte putine standuri au avut in mod real de a face cu psihologia, iar workshopurile de asemenea. Plus ca multe din asa zisele „workshop-uri” au fost de fapt prezentari, iar aici trebuie sa tinem cont de faptul ca aproape toate au avut durata de 1 ora. Nu stiu daca a mai avut loc ceea ce era anuntat ca eveniment principal: „WORKSHOP SPECIAL, BRUNO MEDICINA - Board-breaking, sparge limitele!”. Desi nu eram interesat, senzatia mea este ca nu s-a mai tinut, dar e posibil sa ma insel. Am sa incerc sa aflu mai multe. Oricum numarul de expozanti a fost redus, si dupa cum spuneam, multi dintre acestia sunt in cel mai bun caz la marginea psihologiei. Dar nu doar numarul de expozanti a fost redus ci si cel de vizitatori. A fost absolut lejer din acest punct de vedere, majoritatea au venit pentru a mai participa pe la cite un workshop. Desi nu am participat anul trecut (noiembrie 2007), daca este sa ma iau dupa pozele si participarea de atunci se pare ca a fost destul de bine. Dar pot sa fac comparatie cu prima editie, cea din 2005, cred ca tot in iunie a fost, cind atit ca numar de expozanti, cit mai ales ca public, se poate spune ca a fost un succes. Iar psihologia a fost atunci prezenta din plin, chiar daca alaturi de ea si-au gasit locul si terapii sau discipline alternative. Din pacate nu acelasi lucru il pot spune si despre aceasta editie. Daca se continua in aceeasi maniera, ar fi bine sa-l redenumeasca, ca Salonul de Para-Psihologie, pentru ca oricum in 1-2 ani se va ajunge la asa ceva. De altfel nu ar trebui sa ne mire acest lucru, avind in vedere ca principalul interes e cel material, iar pe de alta parte, revista care il organizeaza, nu are in comun cu psihologia decit numele (Psihologia Azi), respectiva publicatie, fiind pentru publicul foarte larg, ca sa zic asa, dar in nici un caz pentru psihologi. Ca psiholog nu ai ce sa afli din aceasta revista, care tinde tot mai mult sa incerce preluarea unui brand care a existat si a servit cu cinste scopului pentru care fusese creata. Ma refer aici la revista Psihologia, editata de Stiinta si tehnica, si care a sucombat prin 2002. Actuala publicatie, a preluat atit domeniul web (www.psihologia.ro) desi are o alta denumire, cit si denumirea. La ce ma refer. In caz ca nu ati remarcat, desi se cheama „Psihologia Azi”, acel „Azi” aproape a disparut din titlu, el fiind scris mic pe pe patratul care constituie punctul de la ‚I’. Puteti constata acelasi lucru si pe site. Este o incercare de preluare fortata a unui brand cu care nu au nimic in comun, pentru ca diferenta de calitate este enorma, actuala revista neavind mai nimic in comun cu psihologia. Pentru cei care nu au apucat defuncta revista, o puteti rasfoi la biblioteci ca sa va faceti o ideea asupra ei. Cam atit despre acest mult trimbitat eveniment, dar care s-a dovedit mai degraba un fiasco. Daca nu ati fost atunci nu ati pierdut nimic. Daca ar fi sa dam o nota…cred ca 4 e suficient.
|