Workshop – dupa definitia de pe wikipedia, si in contextual de fata, inseamna „o sesiune de training-uri care poate dura si cateva zile. Pune accent pe rezolvarea de probleme, implica o participare activa, practica nu doar teoretica, si cere implicarea participantilor. Deseori, un simpozion, o lectura sau o sedinta poate deveni un workshop atunci cand e insotita de o demonstratie practica.”
(“A workshop is also a gathering or training session which may be several days in length. It emphasizes problem-solving, hands-on training, and requires the involvement of the participants. Often Symposium, a lecture or a meeting can become a workshop when it is accompanied by a practical demonstration.”)
Oricum ideea este cea de grup de lucru daca putem spune asa, un grup care este implicat activ, in speta audientii. Ce se intimpla de fapt la workshopurile care de care sunt pline conferintele noastre. De cele mai multe ori se citesc niste materiale, si in cel mai bun caz se discuta. Multi vin acolo pentru a credite suplimentare si mai putin din interes pentru respectivul workshop.
Dar nu asta este cel mai rau lucru. Ceea ce mi se pare anormal este ca aceste „workshop-uri” se transforma intr-un mod de lansare de produse, de reclama fatisa, si toate astea pe banii audientilor. Adica, cel putin mie nu mi se pare normal sa denumesti workshop o intilnire in care se prezinta produsul unei firme, produs care urmeaza sa fie comercializat. Este normal ca firmele sa isi promoveze produsele, dar cel putin in psihologia romaneasca s-a patentat procedeul de a se face asta pe banii auditorilor. In mod normal astfel de prezentari sunt facute gratuit de catre firme, deoarece este interesul lor sa isi faca cunoscute produsele.
Cel mai recent exemplu in acest sens este la conferinta nationala de la Timisoara. Initial in program era prevazuta o intilnire a Asociatiei Psihologilor din Transporturi, care s-a anulat si in locul ei a aparut un „workshop” despre testarea psihologica computerizata, sustinut de Dr. Schuhfried, care initial era cu intrare libera, dat fiind ca de fapt era vorba de o prezentare legata de Vienna Test System (un sistem de testare psihologica computerizata prezent si pe piata romaneasca). Apoi brusc, din workshop cu intrare libera s-a transformat in workshop pe bani, prin implicarea si a doua nume din psihologia romaneasca, care nu au avut nici o contributie, dat fiind ca intreaga prezentare a fost sustinuta de Dr Schuhfried. Avind in vedere ca initial era gratuit, si abia dupa implicarea romaneasca a devenit pe bani, tind sa cred ca este vorba de aplicarea unei retete autohtone, la fel cum se intimpla si in alte cazuri.
Daca este sa luam aceasta ultima conferinta nationala, putem identifica usor la capitolul workshop-uri, prezentari comerciale care de fapt nu au legatura cu ceea ce ar trebui sa fie. O sa fac o scurta enumerare a lor (se pot identifica dupa titluri), cu precizarea ca nu am participat la toate si ca nu este exclus ca si altele sa fie din aceeasi categorie, dar pentru ca au un titlu mai deosebit „scapa”.
Deci lista ar fi urmatoarea:
W38. Platforma de Psihodiagnostic si Evaluare Clinica. Aplicatii la copii, adolescenti si adulti
W40. Testarea psihologica computerizata in selectia si evaluarea personalului
W2. Validarea de construct a testelor proiective de desen: arbore, persoana, familie.
W12. Consilierea si orientarea in cariera: noi instrumente si abordari aplicative
W1. Utilizarea MAB-II in evaluarea abilitatilor cognitive.
W22. Comportamentul la volan
W15. Solutii integrate de evaluare si interventie psihologica la copii si adolescenti
W35. Analiza climatului organizational - primul pas spre optimizarea satisfactiei angajatilor si imbunatatirea performantei organizationale
W4. BASC-2 in evaluarea dezvoltarii emotionale, sociale si comportamentale a copiilor
W14. O abordare comprehensiva a evaluarii si interventiei în ADHD
In toate aceste cazuri este vorba de workshopuri care prezinta de fapt instrumente care se afla sau vor intra pe piata, ca produse comerciale. De cele mai multe ori, aceste prezentari sunt facute chiar de persoane care sunt implicate in dezvoltarea acestor produse daca putem spune asa. Personal mi s-ar parea normal ca o parte din aceste „workshop-uri” sa aiba statutul de prezentari comerciale, iar altele sa fie pur si simplu comunicari stiintifice. Eventual s-ar putea organiza mese rotunde pe aceste teme, unde sa se intilneasca cei interesati. Dar sa faci prezentari comerciale pe banii clientilor potentiali mi se pare curata nesimtire, si cred ca doar la noi se poate asa ceva. Nemaivorbind ca se dau si credite pentru asta. Pina la urma revenim la ce spuneam pe un alt thread – bani contra credite – asta e maretul sistem promovat de colegiul nostru si de cei care desi sustin sus si tare in intentii ca „actul psihologic nu este un act comercial” in realitate fac tot posibilul sa stoarca cit mai multi bani din asta.
O alta problema este cea a asa ziselor workshop-uri promovate la Salonul National de Psihologie. N-am avut inca ocazia sa merg la nici unul dintre ele, dar incerc sa-mi dau seama ce se poate face in cele 45 de minute acordate de organizatori. O scurta privire aruncata pe programul de anul trecut iti arata ca sunt mai degraba prezentari decit workshop-uri. Sunt curios cum vor fi cele de anul acesta, pentru ca limita de timp este aceeasi – 45 minute.

Oricum vom reveni la aceasta tema.